UV BASKI NEDİR ?

UV baskı ultraviyole baskı kurutma tekniği olup, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyanın kuruma süresini yaklaşık bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüren özel kurutma (kürleme) makineleri ile yapılan bir baskı tekniğidir. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı güneş ışığından herhangi bir tepkime görmezler ve uzun yıllar solma renk atma gibi baskılı materyale hasar veren etkenleri ortadan kaldırır. UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

UV BASKI NASIL YAPILIR?

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır.  UV Baskı ile istediğimiz her türlü ürünü istediğimi kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en geniş şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır. Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır. Aslında bildiğimiz printer baskısı gibi çalışan bu sistemde ek olarak uv lambaların olmasıdır. Uv ışıkları basılan solvent bazlı boyayı anında kurutarak renklerin deforme olmasını önlemektedir.İlk zamanlarda telefon kapağı üreten firmalar, epson yazıcıların kasasını çıkarıp uv lamba takarak kullanmışlardır. Halende en çok satan uv makinalarda epson kafalar kullanılmaya devam etmektedir. Ultra viole ışıkları basılan mürekkebi anında kururut. Bu kurutmada hem canlı baskı hemde baskı yüzeyinde boyanın tutunmasını sağlar.

UV BASKI TEKNİĞİ NERELERDE KULLANILIR?

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir.
Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar. Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur. Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar. Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır, 

Yüzeyi ayna olmayan materyallerde,

Ahşap ve PVC esaslı plaklarda,

UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde

Yüzeyi pürüzsüz taşlarda,

Mdf Üzerine Baskı

Güvenli Turizim Otel Tabela Baskı

Deri üzerine baskı

Cam plakalarda,

Market kartları

Metal Yaka Kartları

Kredi kartı yapımı

Personel Kimlik Kart Üretimi

Yönlendirme Tabelası Üretimi

Özel üyelik kartı üretimi gibi kart türlerinde UV baskı tekniği kullanılmaktadır.

UV BASKI TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

Kısaca UV Baskı tekniğini avantajları; uygulandığı yüzeyde hızlı korur ve üst düzey dayanıklılık sağlar.  Yüksek baskı kalitesine sahip olan UV Baskı tekniği esnek bir yapıya sahip olup, her materyale kolay uyum sağlar. Bir diğer baskı tekniği ise sublimasyon baskı tekniğidir.  Uv kadar kalıcı ve kabartmalı baskı yapamasa da sublime baskı da gerçek fotoğraf kalitesinde baskı yapabilmektedir.  Bu sistemde özel sublimasyon yazıcı ve sublime boyalara ihtiyaç duyar.  Aslında sublimasyon Canon yazıcıları değiştirerek uv baskı kalitesinde yazıcılar elde edebilen firmalar mevcuttur.

UV BASKI MAKİNASI FİYATLARI :

Uv baskı makinası fiyatları çok değişiklik göstermese de avrupa ve çin makinalar olarak iki gruba ayırmamız mümkündür. Avrupa uv makinelerinde bilinen kaliteli modeller vardır. Mimaki, Roland bunlar arasında ilk sırayı çekmektedir. Tabiki uv makina fiyatlarında bir diğer önemli etken ise alıcağınız makinanın baskı boyutudur. 60×90 olarak adlandırılan herhanfgi bir çin menşeiyli uv makinasının fiyatı 15 bin dolardan başlamaktadır. Avrupa modelleri ise neredeyse iki katı fiyata sahip makainalardır. Makina ebatı yapacağınız iş ile alakalı olup, ileride işinizi büyüttüğünüzde makinanızın baskı alanı yeterli olmayabilir. Bunu önceden düşünerek sektöreünüzle alakalı en büyük makinayı almanız hem zaman hemde para açısından size uzun zamanda yarar sağlayacaktır. Son zamanlarda devlet desteği ile de uv makinları alınmaktadır. Kosgep destekleri ile çekilen hibe veya ilk 2 yıl ödemesiz krediler ile uv makina parkuru kurabilirsiniz. Mini uv baskı makinaları da son zamanlarda çok satılan modeller arasındadır. Dikkat etmeniz gereken husus alıcağınız makinanın garantisi ve yedek parçası olmalıdır. Firma geçmişi olmayan yerlerden alacağınız makinanın garantisi bitmden firma kapanabilir veya artık makina getirmemeye başlayabilir. Bu tarz doğabilecek sebeplerden dolayı makineyi almadan önce iyi bir pazar araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.  

EN ÇOK SATAN UV BASKI MAKİNA MODELLERİ :

  • A4 Uv Baskı Makinası
  • A3 Uv Baskı Makinası
  • 60×90 Ebatındaki UV Baskı Makinası
  • Mini Uv Makinası
  • Ruloya baskı özelliği olan uv makinalar
WhatsApp Destek
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Töles Reklam
Merhaba