UV Baskı nedir?

UV Baskı Nedir? Avantajları nelerdir?

UV Baskı Nedir? UV baskı; mürekkebin kağıda, yapışkan malzemeye veya kaplamaya, alüminyuma, akrilik malzemeye çarpar çarpmaz ultraviyole ışık (UV) kullanılarak kurutulması suretiyle yapılan dijital baskı yöntemidir.<br>

UV baskı’nın avantajları, uv baskı tekniğinde, sıcaklıktan yararlanmak yerine LED ışık ya da cıva/kuvartz kullanılır. Özel olarak tasarlanmış yüksek yoğunluklu UV ışık, baskı malzemesine uygulanırken mürekkebi macun ya da katı halden,sıvı hale dönüştürür ve kuruma işlemi hızlı bir şekilde tamamlanır.

UV Baskı Fiyatları

UV Baskı Fiyatları nasıl hesaplanır? UV baskı yapıldığı malzeme, baskı yoğunluğu ve en önemlisi miktarına göre değişmektedir. Miktar arttıkça uv baskı birim fiyatı düşmektedir.

UV Baskı ölçüleride önemli kriterdir, tek parça halindeki ölçüler makinenin kapasitesine göre değişmektedir. Töles Reklam UV Baskı merkezi olarak en uygun fiyatlara uv baskı hizmetini vermekteyiz.

UV Baskı Makinesi ile 0,22 mm-10 cm. arası kalınlıklarda, sert ve yumuşak malzemeler üzerine baskı yapabilmektedir.

HANGİ MALZEMELERE UV BASKI YAPILMAKTA?

PVC Baskı,
Plastik Malzemeye Menü veya Amerikan Servis Baskısı
Promosyon Malzemeleri, Kalem, Anahtarlık, Logo Baskıları
Plastik Kart Baskısı
Tekstil PP, OPP Yırtılmaz Etiket Baskısı
Madalyon Baskıları
Metal Plastik, Akrilik vs.
Kontrol Panel Etiketleri,
Yumuşak Malzeme ve Opp Üzerine Baskı
Metalize MAlzeme Üzerine Baskı Alüminyum Etiketler,
Ürün Üzerine Kullanma Talimatları
Ahşap Üzeri Baskı
Jakron ve Bez Üzerine Baskı
Cam Üzerine Baslıklar,
Vitray Baslıklar
Strafor, Köpük Üzeri Baskılar
Seramik, Taş Üzerine Mimari ve Sanatsal Baskı Uygulamaları gibi geniş bir uygulama çeşitliliği desteklenmektedir.
UV Baskı ile istediğimiz her türlü ürünü istediğimi kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en geniş şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır.

Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır.

Aslında bildiğimiz printer baskısı gibi çalışan bu sistemde ek olarak uv lambaların olmasıdır. Uv ışıkları basılan solvent bazlı boyayı anında kurutarak renklerin deforme olmasını önlemektedir.İlk zamanlarda telefon kapağı üreten firmalar, epson yazıcıların kasasını çıkarıp uv lamba takarak kullanmışlardır. Halende en çok satan uv makinalarda epson kafalar kullanılmaya devam etmektedir.

Ultra viole ışıkları basılan mürekkebi anında kururut. Bu kurutmada hem canlı baskı hemde baskı yüzeyinde boyanın tutunmasını sağlar.

UV BASKI NASIL YAPILIR?

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır. 

UV BASKI TEKNİĞİ NERELERDE KULLANILIR?

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir.
Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar.
Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur.
Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar. Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır, 
Yüzeyi ayna olmayan materyallerde,
Ahşap ve PVC esaslı plaklarda,
UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde
Yüzeyi pürüzsüz taşlarda,
Mdf Üzerine Baskı
Güvenli Turizim Otel Tabela Baskı
Deri üzerine baskı
Cam plakalarda,
Market kartları
Metal Yaka Kartları
Kredi kartı yapımı
Personel Kimlik Kart Üretimi
Yönlendirme Tabelası Üretimi
Özel üyelik kartı üretimi gibi kart türlerinde UV baskı tekniği kullanılmaktadır.

WhatsApp Destek
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Töles Reklam
Merhaba